Yeni Yıl Hedef Güncellemesi — Haziran

--

Nisan ayı o kadar yoğun geçti ki mayıs başındaki güncellemeyi yapmak için istediğim zamanı yaratamadım. Yeni yıl hedeflerimle ilgili bazı şeyleri değiştirmem gerektiğini gördüm. Güncellemeler çok kafamı karıştıran ve genel üretkenlik sistemime entegre etmemi zorlaştıran bir yapıya sahip. O nedenle sadeleştirmeye gidiyorum. Tamamlanmış ve askıya alınmış hedefleri sileceğim. Bu gönderi dolayısıyla daha kısa olacak. Ancak nisan ve mayıs aylarından genel olarak memnunum. Haziran başında tekrar ilaç kullanmaya başladım ve bunu ertelememin ne kadar sıkıntı yarattığını gördüm. Her şeye tekrar aşkla giriştim ve sistemimi de daha derli toplu bir hale getirdim. O nedenle haziran ayından çok umutluyum.

Kategori 1: Maddi Hedefler

 • Yıl sonuna kadar net değer hedefime ulaşmak

Borçlarımı bitirmedim. Gelir kaynaklarımın artması halinde bu hedef hala oldukça ulaşılabilir. Onlarla ilgili girişimlerim de hız kazanmış durumda.

 • Kredi kartı borçlarını ve diğer borçları bitirmek

Bu ana hedefim ve gelir kaynaklarımın artmasıyla otomatik gerçekleşeceği için ana odağım borç ödemenin ötesinde ikincisinde olmalı. Yine de özellikle faizli borçlara öncelik vermem ve kredi kartlarının ödemelerini yaptıktan sonra olabildiğince kullanmamaya çalışmam ilk adım.

Kategori 2: Okul

Okula gelecek dönem döneceğim. Dönem başladığında okulla ilgili hedeflerimi buraya yazarım.

Kategori 3: Fiziksel Sağlık

 • Kasım sonuna kadar 85 kiloya düşmek (Başta haziran demiştim ancak gerçekçi değildi)

Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermeye devam ediyorum. 103 kiloyu bir iki gün içinde görürüm. Verilecek 18 kilo kaldı. Beslenmem hala çok iyi. Spor konusunda öncekinden daha iyiyim ve haftada 2–3 defa çalışıyorum. Bu zaman içinde 5’e çıkar ve biraz da yürüyüş eklemem hem güneş almam hem de kalori açığı açısından çok iyi olur.

 • Yıl sonuna kadar 5 kilo kas kütlesi almak

Buna tam anlamıyla odaklanmak için 85’e düşmeyi bekliyorum. Ancak halihazırda agresif açık vermeyip ağırlık çalıştığım için bir miktar kütle eklediysem bunu bilmiyorum. Takibini yapmadım.

 • Psikiyatriye, cildiyeye, ortopediye, göze ve dişçiye gidip ilgili problemlerin çözümlerinde yol katetmek

Psikiyatriye ve göze gittim. Cildiye ve ortopedinin aciliyeti görece düşük olduğundan sürekli erteliyorum. Onlara bu ay içinde gideceğimi sanmam. Biraz parasal durumları düzeltince ilk fırsatta iyi bir yerde özel dişçiye gitmek birinci önceliğim.

Psikiyatriye daha önce gitmeme nedenim Concerta kullanmanın beni kötü etkilemesinden dolayı fellik fellik Ritalin aramamdı. Esnek düşünemediğim için muadilleri aramak ve almak aklıma gelmemişti. Gittiğimde Concerta aldım ve ilk günlerdekine göre aşırı yüksek bir fayda gördüm. Ciddi bir yan etkisini de görmedim. Kafamın berraklaşmasına çok yaradı özellikle. Aynı anda benim kadar fazla ve farklı türde şeyi yapmaya çalışmak DEHBliler için gerçekten zulüm. Sadece Youtube üzerinde çalışsam muhtemelen zorluk çekmezdim mesela. Ama Youtube, koçluklar, ders satışları, yurtdışına açılma çalışmaları derken ciddi bir kaosun içinde kaldım. Koçluk verdiğim kişilere “Bunlardan bir kısmını bırak” tavsiyesini verirdim ancak kendime bu tavsiyeyi veremiyorum. Ama dediğim gibi, şu anda kafam her şeyi nasıl yönetmem gerektiği konusunda çok daha berrak. Bakalım nasıl gidecek.

Göze de gittim. Elbette numaram büyümüş. Ciddi parasal yatırım yapacağım ilk şey iyi bir gözlük. Çünkü çalışma performansıma etkisi gerçekten muazzam. Görsel odağın artması zihinsel odağın artmasını da kolaylaştıran bir şey çünkü. İkisinin ortak mekanizmaları var. Neyse.

 • Gözlük satın almak

Bu yatırım yapacağım ilk şey.

Kategori 4: Aile ve Arkadaşlık İlişkileri

 • Haftada en az bir defa dışarıda sosyalleşmek (Bunun için zaman yaratman lazım)

Bunu yapmakta gerçekten zorlanıyorum mevcut çalışma şeklimden dolayı. Haftaiçleri akşam saatlerinde çalışıyorum. Haftasonları da muhakkak yapacak bir şeylerim olduğundan sosyalleşmeyi ötelemeyi tercih ediyorum. Yine de son iki ayda en kötü ihtimalle iki haftada bir (bazen daha sık) sosyalleşmişimdir. Bu ay daha fazla sosyalleşmeye çalışacağım. Sosyalleşme imkanlarımı düşünüp ayarlama yapmayı yapılacaklar listeme eklemem gerekecek kadar meşgulüm.

 • Ailemi en az bir defa tatile götürmek

Bunu yazın yapamazsam bir sonraki yıla ertelemem gerekecek muhtemelen. Ne zaman yaparım bilmiyorum.

 • Kardeşime düzenli para yollamaya başlamak 3000 TL civarı

Bunu da şu an yapamıyorum. Gelecek yarıyılın başlangıcında yapabilme ihtimalim var. Bakacağız.

Kategori 5: Kendini Geliştirme

 • En az 50 kitap bitirmek

Kitapların listesini kalabalık ettiği için kaldırdım. Bu iki ayda hatırladığım kadarıyla kitap bitirmedim. Yarım bıraktığım kitaplar ve okuduğum makaleler oldu. Buna bu ay özellikle vakit yaratacağım çünkü kitap okumadığımda mutluluk seviyemde aşırı fark edilir bir düşüş oluyor.

 • Kane B ve Andrew Huberman videolarında güncele gelmek

Sanırım toplamda iki kanaldan 8–10 video izlemişimdir. Ama bunları askıya almam daha iyi olur şimdilik. Aynı şekilde okumak istediğim blog ve siteleri de. Denk geldikçe izleyebilirim. Bunu da zibilyar tane görevin arasına görev gibi eklemek istemem.

Kategori 6: Nitelikli Eğlence

 • 5 dizi bitirmek

Person of Interest’in 3. sezonuna geldim. Onu bitiririm. 5’e ulaşıp ulaşmamam iş yükümün ne kadar yönetilebilir bir seviyeye geldiğine bağlı.

 • 20 film bitirmek

Film izledim mi hatırlamıyorum bile. Benden sinefil olmaz.

 • 5 tane senaryolu oyun bitirmek

GeForce Now sağolsun sevdiğim birkaç oyunu biraz oynama fırsatı buldum. Ama bitirdiğim olmadı. Bakalım yine iş yükümün seviyesine bağlı. Kitap okuyabilirsem ve sosyalleşebilirsem bunlar olmadan da nitelikli eğlence ihtiyacımı gidermiş olacağım zaten.

Kategori 7: Koçluk

 • Koçluk ve diğer her şey için basit bir internet sitesi yapmak

Yapmaya çalıştım ama bir türlü istediğim vakti ayıramadım. İmdadıma bir arkadaşım yetişti birkaç gün önce. O yapmak istiyor. Muhtemelen bu ay tam teşekküllü bir şekilde yayınlamış olurum siteyi.

 • Yazın 2–3 hafta sürecek bir kişisel gelişim kampı gerçekleştirmek

Bunun araştırmasına başlamam için henüz erken.

 • En az üç tane yabancı koçluk müşterim olması

100 kiloya düşmeyi beklemeden İngilizce koçluk vermek için çalışmalara başladım. İngilizce Twitter hesabımı daha düzenli kullanıyorum. Hayata geçirecek bir stratejim de var.

Kategori 8: Dergi

Taner’le buluştuğumda dergi hakkında ne yapacağıma bakacağım. Bu yılın dergi hedefleri fazla hırslıydı. Muhtemelen şu anki çalışma tempom ve gelecek dönem okula dönmem düşünülürse tamamlanmaları imkansıza yakın.

Kategori 9: Youtube

Youtube’a yaklaşımımı da komple değiştiriyorum.

Soru-cevap canlı yayınlarını azaltıp belli bir sistem dahilinde düzenli video atmak dışında bir hedefim yok. Takipçi sayısı gibi hedefler beni gereksiz yere sıkboğaz ediyor. Bunun yerine bu konuda daha rahat takılıp istediğim konularda görece düzenli video atmaya, konuklu canlı yayınlara özen göstereceğim.

Kategori 10: Kitap Yazımı

 • İlk kitabımı yıl sonuna kadar yazmış olmak

Bunun olması da çok zor. O nedenle buduyorum. Ancak birkaç şeyi hallettikten sonra buna kesinlikle geri döneceğim.

Kategori 11: Yenilenmiş Felsefe Dersi ve Kurs Yayınları

10 tane kurs yayınlamaktan bahsediyordum ama bu ulaşılması çok zor bir hedef. Bunu 4 olarak güncelliyorum.

Kategori 12: Çeşitli Kişisel Hedefler

 • Yurtdışına çıkmak (Ülke konusu ve ne zaman olacağı belirsiz)
 • 1 ay koçluk ve kanal gibi şeylerin tamamına ara vererek tatil yapmak

İlki askıda. İkincisinin olması pek muhtemel görünmüyor. O yüzden onu tamamen siliyorum.

Kategori 12: Kendi Kendine Koçluk Kursu

 • Haftada bir uygulama videosu çekimi
 • Ayda bir defa soru-cevap videosu çek

İki ayda dört tane uygulama videosu bir tane soru-cevap videosu çektim. Dört uygulama videosu ve bir tane soru-cevap çekmeye çalışacağım bu ay.

Bu Ayın Ana Hedefleri:

Bunu da sadeleştiriyorum

 1. Tanrı-ahlak ilişkisi hakkındaki dersin hazırlığının bitmesi ve dersin başlaması
 2. Siyasi İdeolojiler dersinin bitmesi
 3. İngilizce profilimde düzenli paylaşım yapmak
 4. Youtube için yaptığım plana uyabilmek
 5. KKK uygulama videolarını ve soru-cevabını çekmek

Umuyorum ki halledeceğim.

1 Temmuz’da ana hedeflerimin hepsini gerçekleştirebilmiş olma umuduyla görüşmek üzere!

--

--

Berat Mutluhan Seferoğlu

26, Ankara. Bilkent Felsefe, Öncül Analitik Felsefe Dergisi, Felsefe Kanalı. İlgi alanlarım: Felsefe, evrimsel psikoloji, metal müzik, PC oyunları